Sir John Adamson High School
Rifle Range Road, Winchester Hills, Johannesburg, South Africa
P O Box 82123, Southdale, 2135
Tel: 27 (011) 680 2453 Fax: 27 (011) 433 0434

ESTABLISHED 1902

RECIPIENTS OF HONOURS BLAZERS
2011

ACADEMIC BLAZERS

GRADE 11 - Sereeta Miles, Dineo Mosololi
GRADE 12 - Cyan Beeby, Lebogang Moemise, Gugulethu Ramahala, Gabriella Thinnies
2011
Andrea Barlo, Buhle Bosman, Lauren Campbell, Thuto Chewe, Fidelity Dipale, Neo Dlamini, Lyndlee Johnson, Ashley Koeberg, Wayne Kona, Palema Loeto, Chengoane Mashabela, Tshidiso Mcunu, Mpho Mello, Lebogang Moemise, Dineo Mosololi, Nwabisa Mpotulo, Sandile Rodolo, Paballo Sebilwane, Lucky Simelane, Nompumelelo Sithebe, Zoë Tlakula, Camille Tobias, Peal Tsehlo, Amy-Leigh van der Walt
2010

ACADEMIC BLAZERS

GRADE 10 - Ridhwaanah Khan
GRADE 11 - Mpho Lebethe, Mariam Mahomed Habib
2010
Adryan Fick, Justin Forbes, Luthando Hobo, Shafiquah Hutton, Boitumelo Letsuma, Sanele Mabaso, Noxolo Mabota, Thato Makua, Jabulani Mazibuko, Ofentse Miya, Nicholas Mynhardt, Thenjiwe Ntintili, Nathi Nzuza, Mahesh Patel, Busisiwe Sibiya
2009
Cyan Beeby, Lesego Bokala, Tahnee Brown, Dave Chauke, Tsitsi Chiumya, Mpho Lebethe, Nthabiseng Mabale, Njabula Madziba, Ayanda Magengenene, Tshepo Makhado, Tholoana Makhetha, Neo Mashinini, Leroy Mathusi, Keneilwe Mogane, Keneilwe Mokgara, Kgomotso Moloi, Lindy Mudau, Keitumetse Sekhuthe, Sheldon Taaibosch, Thato Tomotomo
2008
Tsebo Chipfupa, Tshegofatso Diphokwane, Zakeeya Kadwa, Cathleen Makhetha, Nkhensani Masikhwa, Palesa Masobe, Jamie Parel, Fhumulani Pitsoane, Candice Roy, Sabelo Thiyane, Mbali Tsokodibane, Ntwanano Tiba
2007
Sicelo Buthelezi, Marina Jacinto, Gracia Kalombo, Modisane Khoele, Modise Khoele, Christopher Langefeld, Thabo Lushaba, Thando Magengenene, Molemo Mashigo, Takalani Masikhwa, Kutloano Mokoena, Patience Molepo, Darren Okkers, Zigi Radebe, Khanya Shologu, Thando Sibisi, Keegan Thomas
2006
Shannon Davids, Jimmy Kalombo, Mzwakhe Mogatusi, Tshepo Mphahlele, Kabelo Ngwane, Neo Peu, Clinton Venter
2005
Nelson de Andrade. Brandon Geen, Arabile Gumede, Nickoll Joubert, Bryan Ling, Wonder Makua, Karabo Masinga, Tumelo Mfihlo, Eulenda Mkwanazi, Nokuthula Mothapo, Zilqarnain Patel, Ambrocious Sephapo, Kim van Heerden, Bianca Watson
2004
Natalie Burgess, M Davids, Pearl Dube, Candice Graham, M Guliwe, A Hansjee, Yaseen Janoo, T Modungoa, Jacob Moshokoa, S Ngwane, K Nkuna, Khulani Rikhotso, G van Wyk
2003
M Anderson, Peter Bush, Michael Gonsalves, Danny Kalombo, T Mashinini, A Masuku, Carmen Plessis, Claire Schwartz, S Tshabalala
2002
R Bham, D Harmse, Donna Kruger, Leila Lamprecht, Sameerah Limalia, Valerie Madilonga, L Motsoeneng, N Nagar, Thessalonica Pillay, Stacey Smith, C Studdard, B Toy, N White
2001
Rasheeda Cassim, Natalie Cooper, Dominique da Silva, Leesha Devchand, Melissa Dowie, Candice Harper, Tamlyn Harris, Boitumelo Lebona, Tyson Moolman, Lukisi Motsoeneng, Jeri-Lee Mowers, Candice Nadar, Tomislav Ravic, Jerome Thomas, Leo Tsotetsi, Ray van Ross
2000
A Brookman, Michael Daly, Bryden Francis, Natalie Gates, Adriaan Heskamp, Juan Heskamp, A Matthews, H Mosese, C Sabbagha, D Shange, S Sithole, Q Steenkamp
1999
Angeline Ah Kun, Fatima Bham, Claire Booyjzsen, Sanjay Galal, F Grobler, Shaylyn Harris, Judy Hogan, Marius Janse van Vuuren, Cheslyn Jones, Gisela Kahl, Afsana Kajee, Brian Kirkby, Eugene Marais, R Naidoo, Sangeeta Naidoo, Caroline Nkomo, Angelique Oliveira, S Ringler, Marcus Swanepoel, Jonathan Toy
1998
Tanya Cesare, Leanne Daly, Viviana di Lembo, Steven Gonsalves, Misty Hutchins, Monika Kahl, Taryn Lock, Cherie Lubbe, Taryn Marks, Boitumelo Masemola, Carlos Menezes, Adam Mosese, Fhulufelo Thidiela, Tracey Whitelaw
1997
Carlos Barros, Ricky Correia, Sonia dos Santos, Mario Ferreira, C Garrido, Yolanda Martins, Robyn Mayes, A Moodie, Charnelle Munitic, Abraham Nkosi, Wayne Olsen, Victor Pardal, Sonia Ramos, Lee-Ann Sinden, Tirus Swanepoel, Nolene Young
1996
F da Costa, Elaine Hinkley, B Labuschagne, Carla Rebolo, Natasha van der Berg, J Wagner, Anna Wieckiewicz
1995
Fernanda Barros, G Billington, Toni Brown, Charyn Cook, Natalie Correia, Caroline Eddy, Bronwyn Gericke, Roslyn Heaney, Oliver Hager, Natalie Latheron, Karla Martins, Candice Moore, Letitia Steyn, Rene Turner-Dauncey, Hayley-Sue Williams
1994
Juanita Baney, Leandra Brun, C Els, Jacqui Jacobs, T Jacobs, J Lok, Terri Mayes, Q Moural, Saskia Rohl, G Saunders, Brett Tuling
1993
P Borges, Gillian Harrop, Claire Hau, Vicki Hudson, Pendray Jordaan, Meloni Kleb, Lee-Anne Mountjoy, Paula Ramos, Deborah Sourgen, Vanessa Van As, V Vandrau, Lee-Anne Williams
1992
Candice Andreka, M Assis, Michelle Brody, Robyn Cook, K Diamond, B Donaldson, Charlotte du Plessis, W Greyvenstein, E Heaney, S Immelman, Michelle Jardim, C Lang, Pamela Leong, G Mortimer, B Page, Cindy Roux, D Sarantis, Pamela Sourgen, Russell Winter
1991
Natalie Brajevich, P Correia, Kim Dickson, P Duke, G Duncan, V Filipe, D Kukard, D Smith, Cindy Stevenson, Felicity Verity, C Vincent, K Weigelt, K Wilson
1990
Gabriella Bargon, W Boucher, Belinda Brewer, Larna de Beer, G de Graaff, W Fick, Q Pollock, T Saunders, B van der Kolff, Melanie Young
1989
Monica Andrade, Lee-Anne Buck, M Begic, C Chowles, S Davidson, Claire Locke, Kim Smith, Debbie Stevenson, Heidi Weigelt
1988
P Andrade, T Jacobs, G Scoular, Shirley Wilson
1987
M Fisher, W Gates, W Parel, Natalie Saunders, N Van Zyl, G Wilson
1986
Bronwyn King, Carol Pentz, S Rees, A Scoular, C Wilson
1985
Marcella Ashton, J Bennett, W Haag, D Hudson, W John, G Krause, G Killey, Amanda Olivier, Corinne Peters, Jamecine Peters, Sonia Vitus
1984
G Haverly, G Krause, P Marsden, Andre Oosthuysen, M Teixeira, Kim van den Heuvel
1983
Brenda de Klerk, Glynis de Kock, Lynda de Kock, C Dipple, Lauren Gill, Charmaine Haskins, W Jelley, C Richards, A van der Merwe, W van Niekerk, M Vermeulen, P Walker
1982
B Dawson, Claire Dawson, Tracey Frey, K John, E le Roux, Verena Peters, Teresa Prins, Angela Sherman, Karen Warburton
1981
Roger de Sa, A Fick F Gridelli, Sharon Erasmus, L Davids, Janice Campbell, Ana da Silva, S Charters, Eileen Garden, V Haverly, G Hudson, C Harbottle, M Robinson, Sandra Statt, Rory Smith, T Shortt, Dean Passmore
1980
Beverly Dawson, K de Witt, Sandra Ferreira, Sylvia Hager, A Holden, Cheryl Lindsay, Enid Peter, K van der Merwe
1979
Judy Heine, Julia de Kock, A Bennett, G Pienaar, Hester Lindsay, Yvonne Patrocinio, L Whiting, Debra Errera
1978
Sharon Crebo, R Richter, Derek Reinecke
1977
A Parkinson, M Sham, S Venter, Cheryl Reinecke, Renata de Kock, Noeleen Willer, S Whiting, Beverly Gill, E Rahme
1976
R Hesch, A Long, Carrol Warden, Janet Bergh, Megan Abrahams, P Blumfield, Celia Wayne
1975
Yvonne Ageson, Margaret Berrange, Shirley Gillman, Jennifer Matthews, Hilary Nicholson, Carmen Warden, C Els, P Fick, Warren Meredith, E Roberts, N Scott, P Tinkler
1974
W Esterhuizen, R Lopez, H Pos, D Schwartz, Lesley Thom, B Venter, Michelle Louw, Lesley Rickett
1973
F Ferreira, M Gray, L Howard, Charmaine James, Leona Minnaar, D Schroeder, Judy Vermeulen, Gail MacLellan
1972
Rosemary Alexander, L Bezuidenhout, Robyn Bloom, K Brennan, A Butchat, R Errera, A Faul, G Garden, Vanessa Lambert, J Leckie-Cuzen, G Moister, B Pascoe, Lynn Rees
1971
Elaine Ageson, Lesley Barriere, Ann Jackson, D Lambert, D Marcisz, Barbara Wayne
1970
A Alexandrou, A Argent, P Argent, Eileen Beling, T Frankish, R Hazle, Lynette van der Spuy, Sharon Pascoe, Lesley Jooste
1969
H Budde, Lynette Vermoter, J Raath, J Hutchons
1968
H Salmon, P Schoeman, A Kew, Natalie Channon, Lesley Loucher, Mirella Caviggia, Carol Cook, G McLaren, S Alexandrou, R Cooper, Janet Krsic, J Pretorius, Elaine Wienand
1967
N H Daddow, R A du Toit, Gail Hamblin, Jeanette James, Marilyn Murray, A G Thompson, Pamela Wayne
1966
F W M Axsel, Carol Barriere, R H Cook, T M Heaney, B J Klopper, Felicity Lougher, Sharon Olver, C J Price, G van der Meulen, W Vermoter, Jo-Anne Walsh
 
RETURN TO EXTRAMURALS RETURN TO INDEX